Afbeelding
Sonja Bron

Wat staat daar nou?! Hoekje

12 augustus 2024 om 11:42 Column

Een ongeluk zit in een klein hoekje. Ook als het om rotondes gaat. Want laten we eerlijk zijn de rotondes in Gorinchem staan niet bekend om hun overzichtelijkheid. Regelmatig staat er dan ook een bericht in de krant over een aanrijding op een van de rotondes in Gorinchem. In de meeste gevallen is er een fietser betrokken bij het ongeval. En eigenlijk altijd zijn de berichtjes voer voor discussie op Facebook. Automobilisten wijzen naar de fietsers en fervente fietsers wijzen naar de automobilisten. Het is altijd ‘die ander’ die verantwoordelijk is voor het ongeval.

Ook afgelopen week viel mijn oog op een bericht over een ongeval op rotonde Eike’s Hof. Een automobiliste sloeg die dag af richting de Lingebrug en zag hierbij een fietser over het hoofd. Wat zullen beide partijen geschrokken zijn. Politie en een ambulance kwamen met spoed ter plaatse voor hulp. De fietser is ter plekke door ambulancepersoneel nagekeken, maar gelukkig was vervoer naar het ziekenhuis niet nodig. Een opluchting voor alle betrokken partijen.

Maar op Facebook dendert de discussie nog even voort. En de ene reageerder weet nog beter hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren dan de ander. Je vraagt je bij het lezen van al die reacties toch af hoe het kan dat er überhaupt nog ongelukken gebeuren, want iedereen is er van overtuigd dat ze zelf de perfecte verkeersdeelnemer zijn. Zo komen de fietsers volgens een van de reageerders “als idioten over het fietspad jekkeren vanaf de brug” terwijl een ander het probleem weer volledig bij de automobilist neerlegt. Freya leert haar kinderen bijvoorbeeld “dat automobilisten hufters zijn, geen rekening houden met kleine kinderen”.  

Maar tussen de reacties staan ook nuttige tips. Zo schrijft Andre: ,,Als automobilist is het zeer lastig te zien of er fietser aan komt vanaf Oost. Als fietser moet je daar ook rekening mee houden en niet als een malle doorfietsen. En wat mijn opa mij ooit leerde: maak oogcontact met elkaar dan weet je dat je elkaar gezien hebt.” Persoonlijk houd ik mijn remmen altijd goed vast en rijd ik pas door als ik zeker weet dat de automobilist mij gezien heeft. Iets wat ik mijn kinderen die, zeker toen ze nog naar de basisschool gingen, dagelijks over deze rotonde fietsen ook altijd op het hart druk. 

Laten we vooral de politie beoordelen wie er hier verkeerstechnisch fout zat en laten we niet op Facebook met de beschuldigende vinger gaan wijzen naar ‘de andere partij’. Een vrij nutteloze discussie om te voeren op Facebook lijkt mij, want ik weet bijna zeker dat geen van de partijen met opzet dit ongeval heeft veroorzaakt. Wat dat betreft kan ik me helemaal vinden in de reactie van Arjan: ,,Er is niet één groep die je de schuld kan geven. Iedereen die deelneemt aan het verkeer moet alleen met verkeer bezig zijn, vind ik.” En ook Poula weet het goed te verwoorden: ,,Is gewoon een akelig punt, zowel voor fietsers als automobilisten.”

Mirjam de Swart

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie