Met zijn 38 jaar is Casper Valen uit Vuren één van de oudgedienden op het Omnia College.
Met zijn 38 jaar is Casper Valen uit Vuren één van de oudgedienden op het Omnia College. Eline Lohman

‘Samen om jongeren heen staan, vind ik heel tof’

9 februari 2026 om 15:12

Wanneer Casper door het Omnia College – dat sinds begin januari op een nieuwe locatie zit, namelijk in het pand van het Da Vinci College aan de Mollenburgseweg – heen loopt, wordt hij constant gegroet door leerlingen en collega’s. Casper heeft een grote glimlach op zijn gezicht; dit is helemaal zijn plek. Vaak wordt hem gevraagd wat een schoolleider precies doet. ,,Ik ben integraal verantwoordelijk voor alles dat binnen de school gebeurt”, vertelt hij dan.

VAN DOCENT NAAR TEAMLEIDER Door zijn ruime ervaring in het Gorcumse onderwijs werd hij anderhalf jaar geleden schoolleider. Casper werkt al wel 17 jaar op het Omnia College, dat onderwijs biedt met verschillende vmbo-profielen onder één dak. Hij begon als stagiair op het Merewade College – dat nu Fortes Lyceum heet - en groeide door van docent biologie naar teamleider. Dat Casper sinds anderhalf jaar schoolleider is, maakt hem niet zozeer trots op zichzelf, maar vooral op het team waarmee hij werkt. Want hij doet het allemaal niet alleen, benadrukt hij. ,,Met elkaar versterken we het onderwijs, onder meer door de nieuwe locatie. Sinds 12 januari worden hier de lessen gegeven. Wij zijn heel blij met de nieuwe locatie, want het is een veel nieuwe gebouw en we hebben voor zowel de onderbouw als de bovenbouw aparte kantines. Ik voelde me al heel snel thuis in het pand aan de Mollenburgseweg.”

SAMENWERKING De samenwerking met het Da Vinci College verloopt ook goed, volgens Casper. ,,We hebben dezelfde energie. Als teamleider was ik ook al aangehaakt bij de gesprekken over de verhuizing. Samenwonen is meer dan alleen een pand delen, dus er zijn heel wat gesprekken gevoerd. Al vanaf het begin bleek dat het Omnia College en het Da Vinci College dezelfde visie op onderwijs en ondersteuning van leerlingen hebben; we spreken dezelfde taal.”

PASSIE VOOR MENSEN Vroeger dacht Casper dat hij richting de geneeskunde zou willen gaan qua beroep, maar het werd het onderwijs. Hij heeft onder meer onderwijswetenschappen gestudeerd en vindt het interessant om zich bezig te houden met de vraag wat maakt dat mensen zich ontwikkelen. ‘Groei’ triggert hem hierin het meest. Het nog verder prikkelen van de motivatie van mensen, is één van de bezigheden van Casper. ,,Ik heb een grote passie voor mensen. Dus werd ik docent biologie. Wel altijd met de ambitie dat ik mezelf in een leidinggevende functie zag. Ik vind het heel fijn om te verbinden.”

ZICH GEZIEN VOELEN Dat zaadje is al op jonge leeftijd geplant: Casper maakte zelf mee hoe het was om met een goed gevoel ontvangen te worden op zijn toenmalige middelbare school. ,,Toen ik als schuchter jongetje naar de middelbare school ging en daar een warm welkom kreeg, vond ik dat heel inspirerend. Mooi dat ik nu hetzelfde mag doen, samen met mijn team. Ik houd van het creëren van overgangen, zorgen dat leerlingen of collega’s zich gezien voelen. Al is het maar door het schudden van een hand. Daar kan je al wat mee bereiken.”

OVERLAP Het verschil tussen docent en schoolleider is kleiner dan je aanvankelijk zou denken, volgens Casper. ,,Ik ben nu met begrotingen en subsidies bezig, maar hoe je met je teamleden omgaat, is net zoals het omgaan met leerlingen. Dus er is veel overlap.” De dagelijkse werkzaamheden van Casper zijn heel divers. Het ene moment is hij bezig om subsidies voor het Omnia College te werven, het andere moment voert hij een teamoverleg met de twee andere teamleiders die naast hem staan. Dat zijn dan bijvoorbeeld gesprekken over welke koers de middelbare school het beste op kan gaan. Het Omnia College zelf, maar ook met andere scholen. ,,Wij richten ons niet alleen naar binnen.”

MEEBOUWEN AAN STAD Dat Casper deel uitmaakt van een team, vindt hij interessant. ,,Je zorgt ervoor dat de collega in de klas het verschil kan maken. Met elkaar bouwen we mee aan de stad.” Dat laatste hoopt Casper nog lang te doen. ,,Ik ben geworden wat ik wilde worden, al voor mijn 40ste, maar ik blijf veel energie halen uit het feit dat ik - nieuwe - collega’s bij mag staan en kan helpen groeien. Dat klinkt misschien gek als je nog zo jong bent en het is ook apart om deel uit te maken van een klein groepje oudgedienden op het Omnia College. Maar ik heb veel ambities. Ik hoop bijvoorbeeld dat we in de toekomst nóg meer samen kunnen doen voor scholen, want dan komen er nog betere kansen voor jongeren. Samen om jongeren heen staan, is echt heel tof. Daar steek ik mijn nek graag voor uit. Ik merk dat heel veel collega’s op het Omnia College van dit pionierswerk houden en mede daardoor heb ik het erg goed naar mijn zin op deze middelbare school.”

MOOISTE DOELGROEP BINNEN ONDERWIJS Casper vindt het interessant om in het voortgezet onderwijs te werken. ,,Ik vind dit de mooiste doelgroep binnen het onderwijs, omdat deze leerlingen echt hun eigen identiteit aan het ontwikkelen zijn. Ze worden hun eigen ik en dat is een prachtige fase. Als je daar een goede invloed op kan uitoefenen, dan is dat heel mooi.” En dan is het voor hem geen probleem dat hij eigenlijk niet op een normale manier door Gorinchem heen kan lopen. ,,Zóveel leerlingen en oud-leerlingen herkennen mij, dat is geweldig! Die gouden handjes die je opleidt, zie je letterlijk terug in onze stad.”

Na meerdere onderwijsfuncties te hebben vervuld, is hij nu schoolleider van de Gorcumse middelbare school.