Het speeltuintje aan de Woelse Donk
Het speeltuintje aan de Woelse Donk Hannie Visser-Kieboom

Plaatsing trafohuisje aan Woelse Donk in Gorinchem wordt niet ‘on hold’ gezet

15 oktober 2026 om 09:03 Duurzaamheid

GORINCHEM De gemeente Gorinchem is niet bereid om de voorbereidende werkzaamheden voor het plaatsen van een trafohuisje aan de rand van een speeltuin in de Woelse Donk stop te zetten. Dat liet wethouder Eelke Kraaijeveld een bezwaarmaker weten in een overleg op 8 oktober met Stedin. Alvorens over te gaan tot plaatsing werd door bezwaarmaker gevraagd om een openbare afwegingsmatrix voor alle locaties.

Dinsdag 1 oktober sprak de gemeenteraad over de plaatsing van zo’n zeventig extra trafo huisjes om de netcongestie tegen te gaan. Een bewoner van de Woelse Donk maakte ernstig bezwaar tegen de gekozen locatie. Die was gekozen als alternatief voor een eerste voorkeur na bezwaren van 21 omwonenden. In de ‘bezorgdheidsbrief’ schrijven bezwaarmaker en andere omwonenden aan de raad en aan het college over willekeur bij de uiteindelijke keuze voor de locatie. Veel kleine transformatorhuisjes mogen door netbeheerders vergunningvrij worden geplaatst. Hierdoor hebben omwonenden juridisch gezien weinig inspraak via reguliere bezwaarprocedure.

VERKEERSONDERZOEK

In de brief wordt gesteld dat naar bewoners werd gecommuniceerd dat ‘geen bezwaar mogelijk zou zijn’ tegen de locatiekeuze. Toch werden twee eerdere locaties waar al proefsleuven waren gegraven toch geschrapt. ,,Door 21 informele bezwaren van één specifieke groep wél te honoreren op een moment dat er nog geen duidelijk beleid ligt, maar niet naar de overige bewoners te luisteren, heeft de gemeente in onze ogen niet correct gehandeld”, zo schrijven bezwaarmakers in de brief. Ze spreken van willekeur over dat besluit. Terwijl direct omwonenden van het speeltuintje niet betrokken werden bij de keuze locatie. Ook zou geen deugdelijk verkeersonderzoek zijn gedaan en is nu gekozen voor een kwetsbare plek aan de rand van een speeltuintje. 

SOCIALE COHESIE

,,Het uiterst onzorgvuldige handelen van de gemeente heeft een nare sociale wissel getrokken op de wijk. Door het achterkamertjesoverleg met de 21 oorspronkelijke informele bezwaarmakers, de daaropvolgende media-aandacht én de openbare uitzending van de raadsbijeenkomst via internet, dreigt de sociale cohesie in de wijk te vervallen. Door misstanden aan te kaarten en op te treden tegen dit onzorgvuldige proces,worden scheef gekeken naar diegene die de misstanden hebben aangekaart”, zo is te lezen in de bezorgheidsbrief. 

TOEGANGSWEG

Voor plaatsing en onderhoud van het trafohuisje moet volgens bezwaarmaker een toegangsweg worden aangelegd; terwijl Stedin zelf schrijft dat transformatorhuisje vanaf de openbare weg bereikbaar moeten zijn. Gevreesd wordt dat de toegangsweg straks ook gebruikt gaat worden door ander gemotoriseerd verkeer, zoals auto’s, busjes of scooters. Volgens bezwaarmaker bestaan bij andere netbeheerders dan Stedin regels om trafohuisje niet bij kinderspeelplaatsen of wijkgroen te plaatsen.  Voor de plaatsing van een transformatorstation (transformatorhuisje) nabij een speeltuin bestaan in Nederland geen specifieke, aparte wetten die een combinatie expliciet verbieden. Wel gelden strenge algemene richtlijnen en normen op het gebied van gezondheid (magneetvelden), fysieke veiligheid en geluid.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie