
Meerderheid gemeenteraad Gorinchem wil door de zure appel heen bijten met forse stijging rioollasten
3 oktober 2025 om 09:09 PolitiekGORINCHEM De meerderheid van de fracties in de gemeenteraad is voor verhoging van het rioolheffing met twintig procent in 2026 en de daarop volgende jaren steeds met twee procent. CDA, Democraten Gorinchem en PvdA hebben de voorkeur voor vier jaar lang een verhoging van acht procent.
Sinds 2020 is de rioolheffing in Gorinchem niet verhoogd, inwoners betaalden al die jaren 201 euro. Door niet te indexeren heeft Gorinchem zo de laagste rioollasten van de omliggende gemeenten. In het nieuwe rioleringsplan zijn echter forse investeringen nodig, onder andere door klimaatverandering. Ook worden investeringen naar voren gehaald om het werk vanuit efficiency oogpunt gelijktijdig met het wegonderhoud uit te voeren. Bijna alle raadsleden spraken van een mooi plan, de discussie spitste zich toe op de wijze van verhogen van de lasten.
TELEURGESTELD
SP raadslid Arien van Houwelingen greep terug op het gemeenteraadsbesluit uit 2020 toen juist werd besloten om de heffing te verlagen en niet te indexeren. ,,We zijn teleurgesteld in de plotselinge stijging die nu nodig is en hadden liever een meer stabiele heffing gezien”. Hij toonde daarbij ook de grafieken uit die tijd. Toch koos de SP net als de meerderheid van de partijen voor scenario één, waarbij de rioolheffing volgend jaar met twintig procent stijgt. PvdA raadslid Paulien de Groot vroeg de SP nog hoe ze die verhoging aan haar achterban gaat uitleggen. Toen kwam het argument op tafel dat met een eenmalige stijging van 20 procent en daarna jaarlijks twee procent de inwoners toch goedkoper uit zijn dan bij jaarlijks acht procent.
AMENDEMENT
Daarna ontspon zich een boeiende discussie in welk scenario en op welk moment inwoners nu meer of juist minder betalen. Was dat in 2030 of toch pas in 2045? Voorzitter Kees van Willigen probeerde die discussie af te kappen, net als wethouder Fatih Polatli die liet doorschemeren dat steeds opnieuw gekeken wordt of het nodig is om te verhogen. Het huidige plan is berekend tot 2030. Hoewel de standpunten duidelijk waren, wordt het geen hamerstuk omdat Democraten Gorinchem een amendement aankondigde voor de raadsvergadering van 16 oktober.

















