
Tien signalen uit drie stembureau’s van mogelijke stembusfraude in Gorinchem
27 maart 2026 om 08:33 Politiek Gemeenteraadsverkiezingen Gorinchem 2026GORINCHEM Burgemeester Reinie Melissant heeft tien signalen ontvangen van zaken die niet helemaal pluis waren rond de gemeenteraadsverkiezingen. Deze zijn afkomstig uit drie verschillende stembureau’s, waaronder de Rozenobel. En zoals Stad Gorinchem eerder publiceerde over de Anne Frankschool. Alle reden voor de burgemeester om woensdag aangifte te doen bij de politie. Het gaat om meerdere vormen van mogelijke stembusfraude.
Het gaat bijvoorbeeld om het aannemen van giften in een ruil voor een stem (pas), het vervalsen van documenten of het omkopen en ronselen van stemmen. Zo is het bijvoorbeeld ook niet toegestaan om meerdere stempassen in bezit te hebben. Van al deze zaken ontving de burgemeester meldingen. De eerste melding kwam op 16 maart, de tweede op 18 maart. Op de verkiezingsdag nam de burgemeester contact met de driehoek van politie en OM en inmiddels vond al vier maal een gesprek plaats. Het vijfde gesprek in de driehoek is al gepland. De burgemeester liet weten dat geruchten over ronselen al jaren de ronde doen, maar dat ze daar tot dit jaar nooit geen concrete signalen van kreeg. In tegenstelling tot dit jaar, waarbij het meer dan een vermoeden is van ronselen.
De informatie van de burgemeester werd gedeeld met de raadsleden, maar ook anderen waren aanwezig in de raadzaal. De burgemeester schetste opnieuw de onzekerheid voor iedereen over dit proces, zowel raadsleden, inwoners, ambtenaren, stembureauleden. Ze benoemde ook de emoties zoals boosheid en ongeduld. ,,Het laat zien dat de democratie ons wat waard is, laten we daarom ook niet te snel oordelen.”

















