
Het Wonder van Gorkum tot zelfs in Chili bekend
8 juli 2026 om 10:49 ReligieGORINCHEM Lezeres Nel Meeder stuurde de redactie van De Stad Gorinchem een zeer bijzonder verhaal, dat we jullie niet willen onthouden:
,,Mijn man Frans Roubos en ik bezochten op 10 februari dit jaar de drukke havenplaats San Antonio in het midden van Chili. Wij waren op doorreis en brachten daar een dag door. Het was 26 graden en er was niet veel te doen. We zochten koelte in de parochiekerk van San Antonio aan de Avenida Centenario achter de haven. Daar was een tentoonstelling te zien over de in september 2025 heilig verklaarde Carlo Acutis. Hij was de zoon van Italiaanse ouders en overleed in 2006 op 15-jarige leeftijd aan leukemie. Carlo heeft zijn jonge leven gewijd aan het documenteren van eucharistische wonderen (bij zo’n wonder verandert een gewijde hostie of de miswijn op bovennatuurlijke wijze in het vlees en bloed van Christus). Carlo heeft als God’s influencer via een website veel over het katholicisme geschreven en daardoor mensen bekeerd. Volgens de heiligverklaring heeft hijzelf ook twee mensen genezen die hun gebeden tot hem richtten.
In de tentoonstelling in de kerk werden de wonderen op panelen beschreven. Maar wat schetst onze verbazing toen wij voor een paneel stonden waarop het Wonder van Gorkum werd beschreven. Alsof er een lichtstraal uit de hemel dit paneel voor ons oplichtte. Dat is namelijk onze huidige woonplaats. Hoe groot is de kans dat er iemand uit Gorinchem hiermee in Chili wordt geconfronteerd?
Het paneel beschreef het Wonder van Gorkum: het bloeden van de Sagrada Forma, een heilige hostie. Tijdens de tachtigjarige oorlog viel Gorinchem in 1572 in handen van de Geuzen onder leiding van Willem van Oranje. Zij drongen de katholieke kerk (nu de protestantse Grote Kerk) binnen en sloegen de tabernakel waarin de hostie werd bewaard, kapot. Volgens de overlevering gooide een van de protestantse opstandelingen de hostie op de grond en doorboorde hem met de spijkers van zijn laars op drie plaatsen. Op dat moment begon er vers bloed uit de drie gaten te stromen. Een van de plunderaars werd overmand door berouw en verwondering, hij waarschuwde de plaatselijke kanunnik, Jan van der Delft, die erin slaagde de hostie te verbergen en te beschermen.
Na enkele omwegen kreeg koning Filips II van Spanje (genoemd in ons Wilhelmus) de hostie in 1594 cadeau. Hij wees het paleis- en kloostercomplex El Escorial aan als plaats van bewaring en verering. De hostie met de drie wondjes ligt nog steeds in de sacristie van die kloosterkerk. Boven het altaar bevinden zich vier bas-reliëfs in marmer en brons die het Wonder van Gorkum verbeelden. In dezelfde kerk hangt het schilderij La Sagrada Forma van Claudio Coello, dat tussen 1685 en 1690 is gemaakt in opdracht van koning Karel II van Spanje. Het schilderij toont de aanbidding van de hostie door Karel II en andere personen van het Spaanse Hof. In het schilderij is de monstrans, de houder met de hostie, verborgen.
Om het Wonder van Gorkum te herdenken, wordt het schilderij twee dagen per jaar (29 september en 28 oktober) in een plechtige processie door El Escorial gedragen, overigens zonder dat wij dat in Gorinchem weten. Na terugkomst van onze reis heb ik aan mijn contacten in Gorinchem, zoals twee stadsgidsen van Mooi Gorinchem/VVV, de Stichting Gorcumse Martelaren en een betrokkene bij de Grote Kerk, gevraagd of zij hierover hebben gehoord, maar niemand kent het verhaal. Toch heeft dit wonder in hetzelfde jaar plaatsgevonden als de ophanging van de negentien martelaren van Gorkum. En of je in wonderen gelooft of niet, het blijft een mooi verhaal om door te vertellen over Mooi Gorinchem. Bij deze.”




















