Tentoonstelling Niklas Anderberg en Marja de Raadt in Gorcums Museum
17 maart 2011 om 00:00 NieuwsGORINCHEM - Het Gorcums Museum organiseert jaarlijks een tentoonstelling van een kunstenaar die zijn wortels in de Gorcumse samenleving heeft. Die in de stad is geboren en opgegroeid en er heeft gewerkt. Of die er later is komen wonen. Marja de Raadt en Niklas Anderberg zijn twee van die kunstenaars. Schilderijen en werken op papier van beide kunstenaars zijn van 12 maart tot en met 24 april onder de titel Een schedel is groter dan het heelal in het Gorcums Museum te zien. De titel van deze expositie is ontleend aan het gelijknamige in boekvorm verschenen interview dat Mark Schaevers had met A.F.Th. van der Heijden en Harry Mulisch.
De olieverfschilderijen, gouaches en het grafische werk van Niklas Anderberg (Kungsbacka, Zweden, 1950) hebben een landschappelijke inslag; er zijn elementen uit plattegronden en verwijzingen naar de kunst-geschiedenis in waar te nemen, maar ze zijn ook zuiver abstract te duiden. Ze bewegen zich tussen gevoel en verstand en zijn kortweg aan te duiden als visuele ontdekkingsreizen. Het werk van Anderberg ontstaat spontaan waarbij het verrassingselement een rol moet blijven spelen. Waren zijn werken in aanvang nog vrij streng en voorzien van een lichte grijssluier, zijn verhuizing in 1983 naar Nederland zorgde in de loop van de jaren voor heldere kleuren en meer durf in de vormgeving. Niklas Anderberg exposeerde in galeries en musea in Nederland, maar heeft vooral in de Scandinavische landen een grote naam.
Marja de Raadt (Gorinchem, 1950) maakt olieverfschilderijen en werk op papier waarin het begrip VANITAS een belangrijke rol speelt. Het werk uit de beginperiode, de jaren zeventig en tachtig, was onder invloed van het Duitse Expressionisme donker van kleur en pasteus geschilderd. Vanuit een diepe verbondenheid met de natuur ontstonden in de jaren negentig de vanitas-stillevens, geïnspireerd door de 17e-eeuwse Nederlandse schilderkunst waarin schedels, bloemen en andere vergankelijkheidsymbolen centraal staan. In de serie Zelfportret als zonnebloem speelt de zonnebloem een belangrijke rol als metafoor voor iedere vorm van leven. De oorspronkelijk expressionistische wijze van schilderen heeft plaats gemaakt voor een meer ingetogen penseelstreek die past bij het vormgeven van de poëzie van de dingen. De werken van de laatste tien jaar zijn contrastrijk en monumentaal, lichter en gedempter van toon en bevinden zich op het snijvlak van figuratie en abstractie.
Niklas Anderberg en Marja de Raadt: Een schedel is groter dan het heelal. Gorcums Museum, Grote Markt 17, 4201 EB Gorinchem, tel. 0183-632821. Open: dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zondag 13-17 uur, vanaf 1 april zo 11-17 uur. Van 12 maart tot en met 24 april 2011. www.gorcumsmuseum.nl; www.niklasanderberg.com; www.marjaderaadt.com













