Een spreker tijdens de voorrondes.
Een spreker tijdens de voorrondes. Sabine van Nistelrooij

Gomarus Gorinchem een van negen Zuid-Hollandse scholen in finale NK Debatteren

18 januari 2024 om 11:42 Onderwijs

GORINCHEM Negen scholen uit de provincie Zuid-Holland, waaronder het Gomarus College in Gorinchem, staan zaterdag 20 januari in de finale van het NK Debatteren voor havo- en vwo-leerlingen. Tijdens deze 26e editie debatteren achtentwintig scholierenteams uit heel Nederland om de titel ‘Nederlands Kampioen Debatteren’. Stichting Nederlands Debat Instituut organiseert het toernooi in samenwerking met haar partners Adessium Foundation, Vfonds en de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie. 

De zuid-Hollandse finalisten zijn: Coornhert Gymnasium (Gouda), Driestar Gouda (Gouda), Emmauscollege (Rotterdam), Wolfert Tweetalig (Rotterdam), Gomarus SG (Gorinchem), Groene Hart Lyceum (Alphen aan den Rijn), Johan de Witt Gymnasium (Dordrecht), Melanchthon Bergschenhoek (Bergschenhoek), Wolfert Lyceum (Bergschenhoek).

,,Met de Tweede Kamerverkiezingen net achter de rug en de formatie in volle gang, bevinden we ons midden in het politieke debatseizoen, maar ook door scholieren wordt er volop gedebatteerd. Ze gaan in gesprek over actuele maatschappelijke thema’s zoals VN-vredesmissies en de vertegenwoordiging van jongeren in de Tweede Kamer. Door te debatteren vergroten scholieren hun democratische vaardigheden en leren ze op een respectvolle manier met elkaar in gesprek te gaan. We zoeken dus de verbinding op in tijden van polarisatie.” Aldus Josje van der Meer, directeur van Stichting Nederlands Debat Instituut.

Op het NK Debatteren havo/vwo wordt de parlementaire debatvorm gehanteerd. Bij het debat is één team voor en één team tegen de voorbereide stelling. Van der Meer: ,,Teams krijgen pas op de dag zelf te horen of zij voor- of tegenstander zijn. Er wordt dus gewerkt met een opgelegd standpunt, waardoor deelnemers uitgedaagd worden om zich te verplaatsen in andere standpunten en invalshoeken. De debatteams moeten vervolgens de jury overtuigen waarom hun standpunt het sterkst is. Het jurypanel bestaat uit een grote poule van mensen uit het bedrijfsleven, onderwijs, politiek en andere (oud)debaters. Zij beoordelen de teams op presentatie en argumentatie.”

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie