
Eindelijk zicht op nieuwbouw aan de Lange Slagenstraat in Gorinchem
11 juli 2025 om 14:05 PolitiekGORINCHEM De raad heeft unaniem ingestemd met de herontwikkeling van de Lange Slagenstraat. Dat betekent dat de grond kan worden verkocht en een projectontwikkelaar aan de slag kan met nieuwbouw. Het terrein ligt al jaren braak, de oude MAVO is nog wel in gebruik als culturele broedplaats via leegstandsbeheer.
In de raad spitste de discussie zich nog toe op welke onderdelen van de panden bewaard moeten blijven, vanwege de erfgoedwaarden. Het voorkeursscenario van het college om de ensemblewaarde en een deel van de bebouwing te laten staan vanwege die erfgoedwaarden kreeg onvoldoende steun van de raad. Zij koos via een amendement voor een 3+ variant waarbij delen van het erfgoed wel behouden blijven, zoals de tegeltableau’s en waar mogelijk delen van de kozijnen. De panden zelf mogen in die variant worden gesloopt. Ook werd in het amendement opgenomen om geclusterde woonvormen, zoals bijvoorbeeld een Knarrenhof, mogelijk te maken.
![]()
De tegeltableaus worden bij de sloop gespaard. - Hannie Visser-Kieboom
Al jaren wordt op deze plek door Daan van Delden gepleit voor een Knarrenhof, maar dat is straks mede afhankelijk van de plannen van de projectontwikkelaar op deze plek. Via een subamendement werd nog eens benadrukte dat twee derde van de nieuwbouw betaalbaar moet zijn en een derde sociale woningbouw. Gulsen Metz (Stadsbelang) is blij met de plannen, die volgens haar leiden tot een positieve impuls voor de buurt. Kees van Willigen (Democraten Gorinchem) liet weten blij te zijn met de scenario’s van het college. ,,De wethouder heeft goed geluisterd naar de raad.” Wethouder Attie Mager noemde de variant 3+ die de raad koos een mooie middenweg.
Het inrichten van het Gilde tot culturele broedplaats voor de huidige gebruikers van de oude MAVO aan de Lange Slagenstraat kon op minder enthousiasme rekenen van de wethouder. Zo kan geen sprake zijn van een permanente broedplaats en zijn delen van de school nu afgesloten. Er wordt nog gymles gegeven, ook komt een kerkgemeenschap samen in de school. De gemeente heeft geen rechtstreeks contact met gebruikers van de oude MAVO, dit loopt via leegstandsbeheer. In de motie van D66, Stadsbelang en Democraten Gorinchem wordt aan het college gevraagd om te onderzoeken of het Gilde tijdelijk een culturele broedplaats kan worden. Deze motie werd met negentien stemmen voor en vijf tegen aangenomen.


















