Buiten de Waterpoort wordt gewerkt aan de kabel voor het nieuwe elektrische veer
Buiten de Waterpoort wordt gewerkt aan de kabel voor het nieuwe elektrische veer Fons de Bilde

Mooier Gorinchem met Fons de Bilde

4 april 2023 om 09:02 Maatschappelijk

GORINCHEM ‘Mooier Gorinchem betreft een artikelenreeks van acht afleveringen in de Stad Gorcum. Het is een cultureel burgerinitiatief van Fons de Bilde in samenwerking met De Spreekkamer van de Stad waarin ‘nieuwkijkers’ kansen voor de stad belichten. Zie je een kans? Maak het kenbaar via mooiergorinchem@despreekkamervandestad.nl

Op een bankje, net Buiten de Waterpoort zit een wat oudere man in het zonnetje te genieten van het weidse uitzicht. We raken in gesprek en Martin van Trigt (72) vertelt dat hij vanaf zijn 17e gewerkt heeft tot zijn 65e jaar en 3 maanden. ,,Toen werd ik ontslagen”, zegt hij met een knipoog. ,,Ik moest dus met pensioen, maar daar had ik eigenlijk geen zin in. Twee dagen later ben ik door de achterdeur weer naar binnen gegaan en heb nog twee jaar gewerkt.” Hij wijst op het logo op zijn jas. ‘Amels’, staat er en Martin vertelt ,,Dat is een onderdeel van Damen Shipyard, zij maken mooie schepen. Ik heb er jaren op gevaren. Ik was kapitein. Ik heb proefgevaren, mensen opgeleid, en dat over de hele wereld. Vervolgens noemt hij op waar hij allemaal geweest is en ik denk ‘Als je opnoemt waar je niet geweest bent, ben je sneller klaar.’ Vietnam, Bermuda, Senegal, Kenia, Oekraïne, en over ieder land is er wel een verhaal.” 

VIETNAM

In de tussentijd zwaait en roept hij naar bijna iedereen die voorbij komt. Martin kent ze allemaal en iedereen kent Martin, terwijl hij vertelt dat hij wel een vrouw heeft en geen kinderen.” Dat lijkt erg lastig, zowel voor hem als zijn echtgenote. Zo lang zo ver van huis. ,,Ruim 40 jaar getrouwd. Ja, mijn vrouw verdient een standbeeld. Zij had het niet makkelijk. Maar goed, dat was toen zo.” Op de vraag wat hij het mooiste land vindt, zegt hij: ,,In Vietnam en Venezuela is ontzettend mooie natuur.” Hij praat graag over alle avonturen die hij meemaakte, over de gevaren van ’s avonds op straat lopen in Libië, Somalië en nog wat landen. Hij vertelt over een collega die hij gewaarschuwd had, maar die de volgende dag beroofd werd gevonden in zijn onderbroek. ,,Nee, het mooiste land voor mij is Nederland” zegt hij met een glimlach. ,,Oost west, thuis best.”

KABEL

We zijn het eens. Geen mooier plek dan Buiten de Waterpoort: waar lucht, water en land samenkomen. Het enige dat stoort, is dat de schoonheid van de plek enigszins verstoord wordt door een overijverige plantsoenendienst. Ze zijn druk in de weer om een boom uit te graven. Toch jammer, maar dan blijkt er een groter idee aan ten grondslag te liggen. De boom wordt verplaatst omdat er een kabel moet worden ingegraven. Een ondergrondse stroomkabel voor de nieuwe pont. Een veer dat geen roetdeeltjes meer uitstoot, maar schoon en elektrisch is. Misschien heeft onze gemeente toch net meer visie dan op het eerste gezicht te zien is. Mooi Gorinchem? Mooier Gorinchem!

Fons de Bilde bij het vondelingenluikje
Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie